نمایه در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ISC

 

ورود به سیستم

ورود به سامانه داوری مقالات

آمار بازدید

افراد آنلاین: 1

بازدید امروز : 0

بازديد دیروز : 7

کل بازدید : 28816

برگزاری پیش نشست در دانشگاه سمنان

تاریخ ثبت: 1397/11/24

سومین جلسه پیش نشست "اولین همایش ملی آسیب‌شناسی پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها در حوزه علوم انسانی-اسلامی"، چهارشنبه 17 بهمن 97 با حضور دکتر سید مهدی موسوی نماینده معاونت پژوهشی دانشگاه مذاهب اسلامی در امور همایش، جناب آقای دکتر خیاطیان ریاست محترم دانشکده علوم انسانی دانشگاه سمنان، دکتر دامغانیان ریاست محترم دانشکده اقتصاد و مدیریت دانشگاه سمنان، دکتر ابراهیمی معاونت محترم پژوهشی دانشکده علوم انسانی دانشگاه سمنان، دکتر عسگری نماینده محترم دانشگاه سمنان در همایش، و اساتید هیئت‌علمی گروه‌های مختلف آموزشی در دانشکده علوم انسانی دانشگاه سمنان برگزار گردید. در ابتدا مقدماتی در مورد دانشگاه مذاهب اسلامی و همایش پیش رو توسط دکتر موسوی عنوان شد و سپس اساتید حاضر، به بحث در مورد مهم‌ترین آسیب‌های پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها پرداختند. گسترش بی‌حدوحصر آموزش عالی، کپی‌برداری در پایان‌نامه‌ها، کاربست نتایج پایان‌نامه‌ها، اخلاق پژوهش، و مسائل مربوط به روش‌های تحقیق از مواردی بود که در ابتدای جلسه به‌تفصیل در مورد آن‌ها بحث شد. در ادامه نیز به مؤلفه‌هایی همچون محدودیت‌های زمانی دانشجویان جهت دفاع از پایان‌نامه، اخذ واحد پایان‌نامه در ترم آخر تحصیلی، انتخاب رشته و تحصیل بدون میل باطنی، و برخی عوامل روانی و رفتاری تأثیرگذار در این حوزه اشاره شد. در ایران، دانشجویانی که توانایی بالاتری دارند، عموماً به رشته‌های مهندسی و یا پزشکی سوق پیدا می‌کنند (حتی بدون داشتن علاقه و صرفاً به دلایل مالی) و دانشجویانی که بعضاً توانایی پایین‌تری دارند به‌ناچار وارد رشته‌های علوم انسانی می‌شوند؛ درحالی‌که مهم‌ترین مسائل کشور باید از طریق علوم انسانی حل شود.

علاوه بر این، به ذینفعان مختلف در رابطه با یک پایان‌نامه اشاره شد که شامل دانشجویان، اساتید، مجلات، صنعت و ... می‌شود. در تدوین یک پایان‌نامه، با تناقض در اهداف و منافع ذینفعان مواجه هستیم که می‌تواند به‌عنوان یک آسیب جدی مطرح گردد. به‌عنوان مثال، مجلات پژوهشی به دنبال موضوعات جدید هستند، ولی صنایع به دنبال موضوعات کاربردی در عمل هستند. مسائل آیین‌نامه‌ای نیز در خصوص ارتقای اساتید بحث مهمی است که ارتقا را به چاپ مقالات منوط کرده است. به همین دلیل است که پایان‌نامه‌ها به سمت‌وسوی خاصی گرایش پیدا می‌کند؛ و ارتباط دانشگاه با صنعت عملاً قطع می‌شود؛ و یا ارتباط درستی ایجاد نمی‌شود.

در انتها نیز به دلیل اهمیت موضوع همایش، اساتید حاضر در جلسه بر برگزاری مداوم و سالانه این همایش که توفیق آن نصیب دانشگاه مذاهب اسلامی شده، بالاتفاق تأکید داشتند و تنها در این صورت است که این همایش در شناسایی و طبیعتاً تلاش جهت رفع آسیب‌های پایان‌نامه‌ها و رساله‌های علوم انسانی-اسلامی به موفقیت نائل خواهد آمد.


نظرات کاربران


آمار بازدید

بازدید امروز : 0

بازدیدکننده امروز : 0

بازديد دیروز : 7

بازدیدکننده دیروز : 3

کل بازدید : 28816

| kavoshHamayesh